Starší způsob koncentrace vzorků v rotační vakuové odparce nese s sebou několik úskalí a vlastně trochu i rizik. Nelze odpařovat více různých vzorků současně systém vyžaduje neustálý dohled kvůli manuální regulaci tlaku.
Rotační vakuové koncentrátory připomínají svým vzhledem spíše centrifugy. Zaberou méně místa a nejsou ze skla, které může prasknout nebo se rovnou rozbít. Proces sušení / koncentrace je navíc plně automatický a manipulace s kondenzátem bezpečná.
Kromě toho si pro nás koncentrátory schovávají pár dalších plusů, ale o těch až později v článku. Ze všeho nejdříve se pojďme podívat, jak to vlastně celé funguje.
Je to velmi jednoduché - snížením tlaku se snižuje také bod varu vložených vzorků. Když je tlak dostatečně snížen, kapalné vzorky začínají vařit, což umožňuje odpařování vody a rozpouštědel za velmi nízké teploty (cca 30°C až 40°C). Sublimované výpary jsou pak zachyceny kondenzorem s nízkou teplotou (zpravidla -50°C).
Var však s sebou nese nežádoucí efekt a sice tvorbu bublin, stejně jako když vaří obyčejná voda v hrnci. V případě biologických vzorků může docházet k poškození materiálu, ale ani u organických rozpouštědel není žádoucí, aby kapalina vystříkla ze zkumavky. Právě proto jsou vzorky během procesu odstřeďovány, stejně jako v klasické centrifuze.
Samotným snížením tlaku bychom ale strávili u koncentrace příliš mnoho času. Proto jsou rotační vakuové koncentrátory vyhřívané. U základních modelů se jedná o ohřev ze stěn centrifugační komory, vyšší modely pak zpravidla nabízí ohřev pomocí IR zářiče.
Občas se setkávám s požadavky zákazníků na nejmenší možný lyofilizátor, např. pro 100 až 200 ml vodných roztoků nebo HPLC frakcí. Málokdo totiž ví, že rotační vakuový koncentrátor může přeměnit kapalné vzorky na suchý prášek.
Kdy pro lyofilizaci stačí koncentrátor a na co už je potřeba lyofilizátor? Rozdělení je jednoduché. Koncentrátor umožní vysušení na suchý prášek pouze u malých objemů do cca 250 ml. Naproti tomu je však zaručen perfektní výsledek a zachován plně automatický proces. Lyofilizátory pak mají smysl na vsádky od 1 litru výše, ale pamatujte, že proces automatický není, ačkoliv se řada výrobců malých, stolních lyofilizátorů snaží, aby tak jejich přístroje působily.
Rotační vakuové koncentrátory pro nás mají ještě jednu výhodu a sice technologii SampleGenietm, která umožňuje koncentrovat větší objem rovnou do malé vialky. Tato technologie dokáže zkrátit celý proces opakovaného zahušťování o celé hodiny, zejména u sušení dimethylsulfoxidu (DMSO) nebo koncentrace HCl.
SampleGenietm - technologie koncentrace přímo do malé vialky
Stolní variabilní vakuová odparka – až o 40% rychlejší než srovatelná zařízení....
Vakuová odparka s variabilním příslušenstvím jako je tomu u přístroje miVac DUO,...
Lyofilizátor na 250 ml vzorků
Potřebujete-li koncentrovat, ale také lyofilizovat menší množství vzorků, techno...
making time for science
Ideální zařízení pro rychlé paralelní sušení/koncentrování velkých objemů bez po...
HT-4X, HT-8, HT-12, HT-24 Workstation
Když nestačí jeden koncentrátor EZ-2, pak je tu HT 3