Minifors 2 – fermentor pro 90 procent uživatelů

Karel Schmiedberger ml. 28.11.2016 Novinky výrobců
Minifors 2 – fermentor pro 90 procent uživatelů

V říjnu 2016 společnost INFORS HT představila zatím poslední přírůstek jejich nabídky. Jde o novou generace základního bioreaktoru, který má pokrýt potřeby jednoduchých kultivací, začínajících uživatelů nebo nároky minimalistické výroby. V mnohém ale překvapí svou výbavou, vzhledem a flexibilitou.

Původní Minifors byl cílen především na uživatele, kteří se trochu obávají fermentace v bioreaktoru a co nejdéle se drží orbitální třepačky. INFORS HT proto použil ovládací panel z třepačky Multitron 2 (dnešní Multitron Standard), aby fermentor začátečníky tolik neděsil. 

Minifors byl vůbec první, námi dodaný bioreaktor INFORS HT na území České republiky a tento model dodnes denně fermentuje ve společnosti EXBIO Praha, a.s., ačkoliv má za sebou již 10. rok služby. Postupem času si Minifors našel cestu do řady dalších laboratoří, kde spolehlivě plnil požadavky jednoduchých kultivací. 

Nová generace designu bioreaktorů

Letos představený Minifors 2 mne v první řadě zaujal svým vzhledem. Výrobce velmi dobře slyšel hlasy svých zákazníků, kteří si stěžovali, že jinak funkční a dobře zpracovaný Minifors je svým vzezřením už hodně "out-of-date". Několik našich zákazníků se dokonce ptalo, zda-li bychom neměli v nabídce jednoduchý systém, ale s designem blíže modelu Labfors 5.

Bioreaktor Minifors a fermentor Minifors 2 srovnání

Nutno říct, že Minifors 2 je designově o velký krok jinde a působí spíše jako přístroj, který uživatel bude chtít dát na viditelné místo, aby dvojitě podtrhl slovo moderní, když bude mluvit o své laboratoři.

Peristaltická čerpadla bioreaktoru Minifors 2Ruku v ruce s moderním designem jde i funkčnost. U některých dnešních produktů se tyto pohledy navzájem bijí a výrobci se musí rozhodovat, na kterou stranu se přikloní. Osobně mám pocit, že INFORS HT dokázal oboje k sobě spojit jako dva dílky puzzle. Příkladem jsou milé drobnosti usnadňující manipulaci, jako např. LED světelný proužek pod řídící jednotkou. Krásně zapadá do vzhledu celého přístroje, ale navíc uživateli i přes celou laboratoř sdělí současný stav kultivace - zda-li je vše v pořádku nebo je potřeba něco zkontrolovat.

Dalším takovým prvkem jsou peristaltické pumpičky. Mít všechny 4 hlavy na jedné podložce, to známe už od uvedení modelu Multifors. Tentokrát je ale všechny výrobce uschoval za tmavě tónovaná dvířka na levé straně přístroje. Hlavy čerpadel jsou tak krytá proti poškození, ale zároveň přístroj v provozu nepůsobí jako změť hadiček. 

Překvapivá, až ohromující výbava fermentoru

Původní generace si kladla za cíl nabídnout již v základní sestavě plně funkční fermentační systém. Úplný základ si však nepořídil nikdo. Každý zájemce si do objednávky přidal další peristaltické čerpadlo, pO2 sondu atp. Minifors 2 bude naopak fermentorem u kterého moc příslušenství nebude, protože vše je v základu. 

Součástí tak je nejen digitální pH elektroda Hamilton ARC, ale rovněž i optická elektroda pO2 Hamilton ARC. Ta se těším čím dál větší oblibě díky absenci nutnosti zdlouhavé polarizace a okamžitému přehledu o stavu elektrody. Otázkou zůstává kdy (a zda-li vůbec) INFORS HT nabídne připojení rovněž digitální pO2 sondy značky Mettler Toledo. 

Razantních změn se dočkalo také vzdušnění. Fermentor lze připojit na samotný vzduch, který je pak možné obohacovat o kyslík nebo dusík. To samo o sobě není nikterak omračující. Každý z těchto plynů je však (opět v základu) vybaven vlastním elektromagnetickým ventil MassFlow Controller. To znamená, že poměr plynů (nebo dávkování pouze vzduchu) je velice přesné, ale také se řadí mezi zaznamenávané parametry, oproti řešení s manuálním rotametrem. Když je parametr průtoku v řídící jednotce, lze s ním tedy dále pracovat - nastavit jeho změny po určitém časovém úseku nebo na něj navázat kaskádu příkazů, které se mají odehrát v určité situaci i bez zásahu uživatele. Fermentor je také vybaven přetlakovým senzorem na výstupu plynů a je tak eliminováno riziko exploze v případě ucpání kondenzátoru odchozích plynů.

Za zmínku stojí také motor míchadla. Jde o externí (odnímatelný) pohon, jak jej známe u modelu Labfors 5 nebo Techfors S. Asi aby měli ve Švýcarsku jistotu, že vyhoví všem, použili motor s výkonem až 1600 RPM, což je zřejmě i nejvyšší hodnota ze všech bioreaktorů INFORS HT vůbec. 

Samozřejmě v základní výbavě neschází kultivační nádoba, řídící jednotka, AF sonda, čtveřice peristaltických čerpadel včetně reagenčních lahviček, míchadla Rushton nebo ohřev a chlazení, ale to považujeme asi všichni za standard.

Tři velikosti fermentačních nádob

V odstavcích výše jsem tak nějak záměrně opomenul bližší zmínku o hlavní části každého fermentoru - kultivační nádobě. To protože si zaslouží kapitolu jenom pro sebe. Oproti předchozí generaci máme nyní na výběr nikoliv dvě, ale rovnou tři velikosti kultivační nádoby. 

  • 1,5 L (TV) s pracovním objemem od 0,3 až 1 litr
  • 3,0 L (TV) s pracovním objemem od 0,6 až 2 litry
  • 6,0 L (TV) s pracovním objemem od 1,1 až 4 litry

Tři kultivační nádoby fermentoru Minifors 2

Hned prozradím, že jednotlivé nádoby jsou zaměnitelné. Kdo si pořídí Minifors 2 s 6 litrovou nádobou, může časem přikoupit jako příslušenství naopak nejmenší variantu a obě mezi sebou jednoduše střídat. Pro výměnu si uživatel vystačí s imbusem, kterým vymění pouze alu adaptér zajišťující ohřev. 

Za zmínku ale stojí také nový tvar kultivačních nádob. Pro kultivace mikroorganismů INFORS HT běžně nabízel nádoby s plochým dnem. Totéž je zachováno i v případě Minifors 2, avšak spodní hrany kultivačních nádob jsou více zaoblené. Tím se podařilo dosáhnout lepšího efektu míchání, ale současně tak každá nádoba nabízí větší rozsah mezi minimálním a maximálním pracovním objemem.

Nejen řízení, ale i záznam dat fermentace bez počítače

Dotyková řídící HMI jednotka fermentoru Minifors 2Nikdy jsme nedodali fermentor bez počítače s instalovaným SCADA programem. Nutno ale také dodat, že většinou uživatelé stáli pouze o jednoduchý záznam dat s možností exportu. Toto nyní nabídne sám Minifors 2 bez nutnosti připojovat počítač. 

7" dotyková řídící jednotka HMI je zajímavá v několika ohledech. Kromě toho, že podporuje více jazyků, umí také všechna data zaznamenávat a následně je exportovat na USB disk ve formátu .csv, který otevřete např. v MS Excel. Řadě uživatelů tak odpadne náklad s pořízením PC pro prosté jímání dat z bioreaktoru. 

Nic však nebrání v připojení počítače s platformním SCADA programem eve. Uživatel tak získá pokročilé možnosti plánování experimentů, evidenci mikroorganismů i živných médií, správu jednotlivých uživatelů nebo lze takto zapojit více bioreaktorů do jedné řídící stanice a ovládat je současně. 

Cena fermentoru je až na prvním místě

Když mi INFORS HT na letošním školení dealerů ve Vídni Minifors 2 představili, bál jsem se cenové politiky u tohoto modelu. Jeho předchůdce byl zajímavý poměrem cena / výbava. Tuto výhodnost mohou posoudit až sami zákazníci, ale osobně si myslím, že tento poměr, který nastolil Minifors 2, těžko někdo přebije. 

Minifors 2 s nejmenší 1,5 L TV kultivační nádobou a vším, co jste četli v řádcích výše, vychází těsně pod hranici 500 tis. Kč. Možná trochu překvapivě, největší 6 L TV verze je pak o pouhých 30 tisíc Kč výše. Samozřejmě jde o ceny aktuální ke konci roku 2016, bez DPH a je nutno počítat ještě s dopravou ze Švýcarska, ale i tak si myslím, že Minifors 2 bude pro hodně laboratoří zajímavý.

Příslušenství

Zatím vše o čem jsme psali (kromě programu eve) je součástí základní konfigurace bioreaktoru za ceny, které jsem uvedl. Nyní se můžeme podívat na to málo, co si zájemci mohou do sestavy přidat za příplatek. 

Minifors 2 je připraven pro připojení vah a nastavení gravimetrického dávkování. Je k tomu určen samostatný port na zadní straně přístroje a zapojení tak je otázkou pár vteřin. 

Pro analýzu výstupních plynů poslouží kombinovaný O2 & CO2 analyzátor značky BlueSens, který nabídne INFORS HT nebo jej lze rovněž kdykoliv dokoupit dodatečně. Ve spojení s programem eve je pak možné nastavit i tzv. soft-senzory (kalkulované parametry) jako např. RQ, CER nebo OUR.

Kdo by očekával, že on-line měření biomasy je záležitostí složitějších fermentačních systémů, je na omylu. Minifors 2 je připraven na připojení senzoru Optek ASD12-N, který dokáže měřit zákal (turbidity) na principu IR senzoru v rozsahu 840 nm - 910 nm, ani by bylo potřeba odebírat vzorky během fermentace.

Pro koho Minifors 2 není

Tuto podrobnou recenzi zakončíme tak, jako jsme jí začali - nadpisem, že Minifors 2 bude skvělým bioreaktorem pro 90% uživatelů. Dokonalý fermentor, který by vyhovoval naprosto všem neexistuje a ani existovat nemůže. Pro koho ale Minifors 2 smysl nemá a je lepší se podívat po jiných fermentorech (samozřejmě pouze s logem INFORS HT :)?

Předně to budou laboratoře fermentující tkáňové kultivace. INFORS HT se rozhodl, že Minifors 2 bude jednoduchý a nebude nutit uživatele trávit hodiny nad sestavením vlastní konfigurace. Tak odřízl úplně verzi pro kultivace buněk. Minifors 2 je určen pouze pro kultivace mikroorganismů.

Nový člen rodiny INFORS HT není vhodný ani pro uživatele se složitějšími fermentacemi, které vyžadují opravdu individuální konfiguraci. Potřebujete-li stolní fermentor s např. míšením plynů CO2, CH4 a H2S, podívejte se spíše na Labfors 5.

Pracovní objem až 4 litry je hodnota, která uspokojí jistě většinu laboratoří. Ti, kteří chtějí autoklávovatelný bioreaktor s objemem 5 nebo dokonce 10 litrů, musí se poohlédnout opět po Labfors 5. Pro kultivace s objemy pod 300 ml naopak přichází v úvahu model Multifors 2.

Bioreaktor Minifors 2

Bioreaktor Minifors 2

Neporazitelný ve své třídě

Minifors 2 je bioreaktor vynikající svou výbavou a možnostmi připojení periferní...

Informace o cookies na této stránce

Rádi bychom používali cookies. Umožní nám získat přehled o návštěvnosti webu, lépe cílit reklamu a vylepšovat naše služby.

Více informací

Nastavení cookies

Vaše soukromí je důležité. Používání souborů cookie si můžete vybrat, jak je popsáno níže. Vaše preference mohou být kdykoli změněny.