V minulém článku jsme se probrali historií SCADA programu IRIS, který donedávna byl součástí každé dodávky bioreaktorů švýcarské značky INFORS HT a samozřejmě jsme si představili hlavní technické novinky a možnosti programu eve. Nyní se podíváme na to, jak eve vlastně vypadá, jak funguje a co přináší uživatelům nového.
Předně je důležité zmínit, že eve je modulární systém. To znamená, že každý uživatel si může sestavit program z různých modulů, které bude využívat a naopak nemusí platit za funkce, které by nikdy nevyužil. Bude-li eve pouze nahrazovat program pro záznam a řízení fermentorů, nejčastější kombinací bude zřejmě samotné jádro (eve Core) doplněné balíčkem Plan & Control (P&C). V této sestavě eve nabídne tytéž funkce, které dříve poskytoval program IRIS. Přesto uživatel dostane mnohem více.
Přístup uživatelů - jak jsme si řekli v minulém článku, eve není dostupný pouze na jednom počítači u bioreaktoru (třepačky), ale lze se připojit z počítače v kanceláři nebo z tabletu odkudkoliv. S tím je ale propojená další výhoda - více uživatelů najednou. Každý uživatel má vlastní přístupové údaje a tím je zajištěn také záznam "kdo co udělal".
Práce s daty - sbíráte-li data z jednoho zařízení, asi vás moc organizace dat trápit nebude. Objem dat však časem narůstá a co teprve, když bude do eve zapojen každý fermentor, třepačka a nebo i inkubátor? Proto je databáze postavena na technologii NoSQL, která ve spojení s ElasticSearch dovolí vyhledávat v ohromných objemech dat v řádech milisekund.
Kompletní workflow - eve není pouze program pro záznam a řízení, ale jde o pokrytí kompletního životního cyklu každého experimentu, který je potřeba naplánovat, provést a následně také vyhodnotit. Proto je eve vybaven např. databázemi používaných médií a samozřejmě mikroorganismů, které si doplňuje sám uživatel. Není tak nutné při přípravě experimentu opakovaně zapisovat základní údaje.
Kontrolní sekvence - oblíbená funkce programu IRIS je samozřejmě dostupná také v eve! Systém programování, který mohl fermentor naučit, jak se má chovat v různých situacích bez zásahu uživatele je nyní však dostupný i technicky méně zdatné obsluze. Již není potřeba učit se programovací jazyk, ale uživatel jednoduše vybírá předdefinované funkce a pouhým zadáváním dat je upravuje dle svých potřeb.
Práce s grafy - když už máme data z experimentu, proč si je rovnou ještě v průběhu pokusu neřadit podle vlastních potřeb? eve umožňuje vytvoření on-line grafů vybraných parametrů nebo jejich zvýraznění v hlavním grafu. Zajímá vás především vývoj parametru pO2 a pH? Jednoduše si tyto parametry přesunete do samostatného grafu, nastavíte interval záznamu a máte tak nejdůležitější údaje oddělené od zbytku.
Technická nastavení - ačkoliv je vždy součástí dodávky instalace naším školeným technikem, eve uživatelům umožňuje velmi jednoduché přidání dalšího zařízení nebo doplňkových periferií. Zařízení jako fermentor nebo třepačku přidáte na několik kliknutí a lze je hned používat. Obdobně jednoduché je přidání periférií, jako např. analyzátory plynů, sondy nebo jiná měřící zařízení.
Na závěr bych uvedl ještě jednu novinku a sice možnosti, jak si eve pořídit. Zatímco IRIS jste si prostě koupili a dostali CD, eve si může stáhnout každý přímo ze stránek INFORS HT. Platí se pouze za licenci za zařízení (počet uživatelů není omezen). Zásadní změnou však je možnost pořídit si eve formou předplatného. Namísto jednorázové platby se tak lze rozhodnout pro pravidelnou platbu v řádech jednotek tisíc Kč za měsíc.
Multiplatformí SCADA software pro řízení bioprocesů
eve umí více, než jen plánovat, řídit a analyzovat vaše bioprocesy. Program eve ...