BenchTop K si oblíbili především začátečníci a uživatelé, pro které je vysoušení vzorků minoritní záležitostí celého procesu. Je to patrně především díky jednoduchosti ovládání a automatizaci celého procesu lyofilizace nebo zajímavé ceně.
Řídící jednotka Sentry 2.0 se nesnaží u uživatele nabýt dojmu, že před sebou má raketoplán a nabídne všeho všudy displej s tekutými LED krystaly a pět tlačítek, nepočítaje klasické +/- pro nastavení hodnoty. VirTis se na displej nesnažil vtěsnat nic víc, než informace o kondenzoru, komoře a času.
BenchTop K nebyl vyroben, aby farmaceutická firma na něm postavila své základy kvality finálního produktu, ale aby každé laboratoři mohl nahradit tradiční způsob sušení, který nedosáhne tak kvalitního výsledku, jako lyofilizátor, ale také, aby k obsluze přístroje nebyl potřeba jeden pracovník řídící proces. Proto na Sentry 2.0 najdeme plně automatický režim a zajímavý diodový ukazatel průběhu procesu.
Výsledek určitě nebude stejný, jako u přístroje za miliony s vlastním centrem pro optimalizaci procesu a detekci kritického bodu produktu, ale dokáže nahradit vakuovou nebo horkovzdušnou sušárnu a dostat finální vlhkost produktu podstatně níže. Diodový indikátor pak přímo uživatele nabádá, aby přístroj nechal pacovat podle sebe a jenom se letmým pohledem přesvědčil ve které fázi se proces zrovna nachází.
Manipulace při nakládání a vykládání vzorků je rovněž jednoduchá. Nikde u přístroje nenarazíte na páčky nebo nutnost utahovat něco nářadím. Spojení přístroje s bubnem ve kterém jsou uloženy vzorky drží pouze na principu těsnění a pokud není vakuová pumpa spuštěna, stačí nadzvednout a odebrat. Snad výjimkou jsou patantované QuickSeal ventily, které najdeme téměř na všech variantách příslušenství a lyofilizovat v baňkách je možné kdykoliv.
Úsměv na tváři pak vykouzlí vyjmutí námrazy po skončení procesu. Kdo by chtěl čekat než led roztaje a odteče, bude zklamaný. Pomocí tácku v kapse kondenzoru lze námrazu najednou vyjmout a spustit další proces.
Celá řada modelů BenchTop K dává k výběru z velké řady příslušenství, které může občas způsobit až nerozhodnost. Pokud jde třeba o akrylový buben, jakožto nejčastější verzi, jsou na výběr varianty s 8 nebo 12 ventily QuickSeal. Když uživatel chce lyofilizovat pouze v baňách, VirTis nenabídne jeden nerezový manifold, jako např. Telstar, ale vybírat lze mezi verzemi s 4, 8, 12, 24 QuickSeal ventily a k tomu ještě dvojicí nerezových bubnů s 12 nebo 18 ventily na baňky.
Výhodou to je, pokud uživatel chce sušit vzorky na tácech. Zde je na výběr od 2 do 5 tácků. Pro 8portový akrylový buben mají průměr 200 mm a u bubnu s 12 porty pak 266 mm. Při pěti tácech se tak lze dostat až na užitnou plochu 0,27m2, což u stolního přístroje je hodně dobrý výsledek.
Jenže Američané by takový výběr brali asi za příliš omezený, a tak další otázkou k zamyšlení je třeba možnost vyhřívání tácků s regulací, stoppering (zátkování vialek) a samozřejmě kombinace obojího.
Když jsme dříve dodávali model Cryodos značky Telstar, mysleli jsme, že varianty kondezoru -50°C a -80°C stačí. Když přišel na český trh BenchTop K, ukázal nám, že tomu tak není. Do dnešních dní jsme dodávali již všech 6 variant od -55°C, přes -75°C, -85°C až po -105°C, který je vhodný pro odpařování acetonitrilu (methylkyanidu) a dalších organických sloučenin.
Co se výkonu kondenzoru týče, BenchTop 6K dokáže nahradit dokonce i větší přístroje z dřívějších dob, protože nabízí kondenzor o velikosti 9 litrů s výkonem 5L/24 hod. Na UOCHB takto nahradil stárnoucí lyofilizátor, který zabíral v laboratoři plochu větší, než 1 m2.
Poslední otázka na které všechno končí. Ať už zákazník patří k těm, co hledí pouze na cenovku, nebo ke skupině, která za své peníze chce pouze to nejlepší, BenchTop K má co nabídnout. Zde se ovšem jeho "nekonečné" řady příslušenství a konfigurací stávají trochu jeho nevýhodou. Běžně nejsme schopni odpovědět na cenu "Zajímá mě orientační cena."
BenchTop 2K bez vakuové vývěvy vyjde asi na 125 tis. Kč. Pokud uživatel má svou vlastní vakuovou pumpu, může už na tomto základu pracovat díky vnitřnímu prostoru pro uložení malého množství vzorků. Naproti tomu BenchTop 6K s pompézní výbavou čítající vývěvu, buben se stopperigem s vyhříváním, ale třeba i s nabízeným stolečkem, monitorovacím softwarem, zatavovaním ampulek a velkou zásobou lyofilizačních baněk se může snadno přenést přes hranici 700 tis. Kč. Ačkoliv to už mluvíme o velkém extrému.
Motto "co nejméně práce a starostí" se objevuje i v otázce servisu. Americký výrobce narvhnul BenchTop K tak, aby nebylo toho moc k rozbití. Možná někomu bude scházet 10" dotyková obrazovka, ale jiný zase ocení, že kromě výměny oleje ve vývěvě o přístroji de facto neví. Za dobu 3 let, které uběhly od první instalace, máme vedené celkem 2 servisní záznamy. Jednou šlo o špatné usazení adaptéru na kterém se pak objevovala námraza, a v druhém případě byl zjištěn únik chladící kapaliny.
BenchTop K je výtečným pomocníkem, kterého neuslyšíte reptat a který na vás pouze pípne, jako mikrovlnka, že už je hotovo a lze nakládat další várku. Kdo chce optimalizovat proces a hrát si s křivkami v grafech, měl by sáhnout spíše po simulaci pilotního lyofilizátoru - AdVantage PLUS.
VirTis dokkázal vytvořit přístroj jehož synonymum je "jednoduchost", ale pro někoho možná zbytečně přináší gigantickou nabídku příslušenství. Když už lze ze systému 5 tácků sestavit libovolný menší počet, nač nabízet systém 4 tácků a systém 3 tácků?
Naproti tomu v nabídce schází např. možnost dokoupit si dalších 12 měsíců záruky, jak je tomu běžné třeba u mrazících boxů nebo třepaček.