Není to ani tak dlouho, co jsme informovali, že společnost INFORS HT přivedla na trh již 4. generaci jejich vlajkové lodi, třepačky s prostým názvem Multitron. Dlouho plánovaný redesign porfolia si nyní vzal do hledáčku menší sestru, třepačku Min. Koncept tohoto modelu je nabídnout zákazníkům univerzální systém, jako Multitron, ale v menším provedení s nižšími nároky na prostor.
Že nejde o pouhý face-lift 5 let starého modelu naznačuje kompletní změna nejen interiéru, ale i zásadních součástí jako je chladící agregát nebo uspořádání jednotlivých komponent ve třepačce.
Pravda, v Česku byl Minitron vždy trochu jako zrnko mezi mlýnskými kameny. Na jedné straně byl velkokapacitní Multitron a na straně druhé se nabízel Ecotron s téměř totožnou kapacitou, ale citelně nižší cenou. Zejména po uvedení low-cost verze Multitron Standard byl Minitron s nižší kapacitou dokonce dražší, než větší přístroj.
Jaký tedy smysl má samotný koncept Minitron a pro které zákazníky může být zajímavý? Jde především o náročnější zájemce, kterým nestačí u přístroje regulovat pouze teplotu a rychlost otáček. To je vše, co nabídnou právě Ecotron a Multitron Standard. Pro kultivace tkáňových kultur nebo algae je však vhodné se zaměřit na onu vlajkovou loď - Multitron. Tento umí nabídnout další příslušenství jako
Co ale když uživatel potřebuje výše uvedené prvky ve své třepačce, ale nevyužije enormní kapacitu a sílu Multitronu? Pak je tu právě menší sourozenec - Minitron.
Minitron se dočkal nového korporátního designu a řada uživatelů si možná oddechne, že se INFORS HT nebál povolat zkušené produktové designéry, aby značku konečně po dlouhých dekádách oddělili od, pro někoho hrůzné, typické pískové barvy. Ruku v ruce s tím jde ale také interiér, který je zcela bez spár a mezírek a lze jej snadno vyčistit a dekontaminovat, pokud je to potřeba.
Zaoblený interirér třepačky Minitron
Že nejde jenom o face-lift naznačuje i kompletní reorganizace možných senzorů v komoře třepačky. Tyto jsou instalovány tak, aby nehrozilo zachycení o senzor a tento ani nepřekážel uživateli při manipulaci v zadní části třepačky. Další zásadní změnou je výkonné chlazení, které nyní garantuje schopnost stažení teploty až o -16°C a to při plné intenzitě LED osvětlení. Komu by bylo líto nevyužít svůj stávající oběhový chladič, Minitron nabídne přípojky pro externí chlazení.
Minitron budou zvažovat především uživatelé trpící na nedostatek místa v laboratoři. INFORS HT proto koncipoval chlazení přístroje tak, že pro řádnou ventilaci stačí pouhých 8 cm odstup ode zdi namísto jinak obvyklých 30 cm (nebo až 60 cm u konkurenčních přístrojů). Třepačku lze tak klidně umístit v rohu místnosti bez obav nežádoucího přehřívání.
Vše tedy Minitron předurčuje pro kultivace menších vsádek s vysokou hodnotou. Proto je v základním provedení třepačka vybavena konektorem pro napojení na vlastní alarm a standardizovaným Ethernet portem pro snadné připojení vzdáleného PC s plnohodnotným SCADA programem eve, který zajišťuje řízení, záznam dat, ale také porovnání různých kultivací.
Nebyl by to již produkt z dílen INFORS HT, kdyby ve třepačce chyběla technologie Dynamic Balancing. Ta zajišťuje bezkonkurenční stabilitu zejména při vysokých otáčkách, které jsou potřeba např. při kultivacích v Thomson Ultra Yield baňkách. Minitron tak může spolehlivě fungovat na 400 RPM při orbitálním pohybu 25 mm a to i ve dvoupatrovém provedení.
Samozřejmostí pak je možnost sestavení dvou jednotek na sebe za účelem zdvojnásobení kapacity při zachování minimálních nároků na prostor laboratoře. Každá jednotka v sestavě je pak ryze individuální, může mít svou vlastní výbavu a samozřejmě i své nastavení parametrů.
Kompaktní třepačka pro každou aplikaci
Nová generace třepačky Minitron přináší flexibilitu sestavení vlastní potřebné k...