Postupně zjišťuji, že zájemci o bioreaktory se dělí na dvě hlavní skupiny. Ta první nedá na parou sterilizovatelné (IN-SITU) bioreaktory dopustit. Druhá skupina se jich naopak téměř bojí a "zuby nehty" se drží skleněných fermentorů se sterilizací v autoklávu. Nedůvěru u nich vzbuzuje množství ventilů, trubek a celková složitost takového zařízení. Přesto parou sterilizovatelný fermentor může být jednoduchý pro obsluhu a dávno neplatí, že je vhodný pouze pro větší objemy.
Techfors S byl navržen původně jako mezník mezi skleněnými fermentory a složitějšími IN-SITU přístroji. Přesto nelze dnes mluvit o tom, že šlo o jakýsi polo-fermentor. Výrobce si pouze dal za cíl vytvořit na pohled jednoduchý a "čitelný" IN-SITU bioreaktor, který nového uživatele nebude děsit složitým ovládáním a nároky na obsluhu. Toto se nakonec povedlo na 100%. Ostatně posuďte sami. Zkuste si v Google obrázcích vyhledat "IN-SITU bioreactor" a porovnejte design výsledků s fotkou Techfors S níže.
To, že Techfors S prostě vypadá jako bioreaktor a nikoliv jako parní lokomotiva po sešrotování ze které trčí všude trubky a ventily, je také konceptu jednoho rámu, který je fermentorům INFORS HT vlastní. Kultivační nádoba, řídící jednotka, peristaltické pumpy a dokonce i volitelný generátor páry, to vše je upevněno na mobilní konstrukci a bioreaktor tak lze jednoduše přesouvat mezi místnostmi. Právě zabudovaný generátor páry využívají nejčastěji zákazníci, kteří nemají vlastní rozvod páry, případně potřebují občas bioreaktor přesunout do jiné laboratoře. Při přesunu se tak pouze znovu zapojí rychlospojky na vodu, procesní plyny a samozřejmě elektřina.
Uživatelsky přívětivý vzhled však není vše. Techfors S se ovládá stejně jednoduše, jako například stolní Labfors 5 nebo Minifors 2. Často obávaný proces sterilizace je totiž plně automatický, uživatel jej pouze musí spustit na řídící obrazovce a samozřejmě si jej může načasovat tak, aby fermentor byl sterilní a připravený po příchodu do práce. Při dodávce několika fermentorů Techfors S do jedné nejmenované biotechnologické firmy se nás obsluha ptala, co má dělat po spuštění sterilizace. Když jim servisní technik odvětil, že mohou jít třeba na kávu, tvářili se nevěřícně, protože na dosavadních fermentorech jiné značky byli zvyklí, že proces sterilizace musí neustále dohlížet a případně regulovat pomocí různých ovládacích prvků. Provést sterilizaci u Techfors S je bez nadsázky asi stejně náročné, jako spustit kuchyňskou myčku nádobí.
Mohlo by se zdát, že tyto fermentory jsou určené pouze pro aplikace, kde se budou kultivovat minimálně desítky litrů. To také není úplně pravda. Sám INFORS HT prezentuje tento fermentor jako "low volume specialist" a to z prostého důvodu, že nabízí bezkonkurenční poměr mezi minimálním a maximálním pracovním objemem. Porovnejte sami nabízené verze podle objemu nádoby (číslo v názvu udává celkový objem):
Z výše uvedeného tak vyplývá, že i varianta s největší kultivační nádobou, dovoluje uživateli plnohodnotnou fermentaci 6 litrů média, současně ale nabízí enormní kapacitní rezervu až do 30 litrů.
Integrovaný generátor páry v rámu bioreaktoru Techfors S
Pokud by měl někdo obavy, že uživatelsky přívětivého vzhledu bylo dosaženo na úkor možností, které fermentor nabízí, mohu jej také uklidnit. Techfors S je stejně variabilní jako ostatní fermentory značky INFORS HT. Nabídne tedy individuální řešení dávkování plynů od prostého obohacování vzduchu kyslíkem, až po složitější míšení různých směsí plynů včetně precizního dávkování přes elektromagnetické ventily včetně záznamu průtoku a automatické regulace dle zadaných hodnot. Zrovna tak lze na Techfors S připojit libovolné analyzátory plynů na výstupu z nádoby, stejně jako různé sondy (redox, turbidita, biomass,...), analyzátory, čerpadla nebo váhy. Poslední jmenované však postrádá smysl pro většinu uživatelů, protože sám INFORS HT nabízí implementovaný systém vážení kultivační nádoby, stejně jako měření & regulaci přetlaku v kultivační nádobě. Variabilita není omezena ani u volby ohřevu a uživatel si může vybrat, zda-li nádoba bude temperovaná pomocí vodního okruhu s elektrickým tělesem nebo přímo pomocí páry. V nabídce samozřejmě nesmí scházet ani CIP, ačkoliv v těchto objemech není často žádaná.
Stran měření a regulace zde není rozdíl oproti jiným modelům INFORS HT. Bioreaktor je vybaven barevnou dotykovou HMI obrazovkou Touchscreen a o záznam dat a jejich pokročilou analýzu se postará SCADA program eve, který uživatel má přístupný odkudkoliv z podnikové sítě nebo třeba i z tabletu / mobilního telefonu.
Stále si myslíte, že nerezový IN-SITU bioreaktor není pro vás? Rádi pro vás dojednáme návštěvu jednoho z mnoha našich referenčních pracovišť a možná poté zvážíte, zda-li rizikové přenášení skleněné nádoby do autoklávu stojí za to.
pilotní fermentor
Techfors S je výtečným mezistupněm mezi autoklávovatelnými fermentory a provozní...