třepačkách Infors HT. První generace jako zelené proužky, druhá jako bílé a třetí jako zelené čtverce 20 × 20 cm.">
Tolik jednoduché přiblížení pro neznalé švýcarského patentu. S nápadem připevnit baňky na třepačce jinak než v kovových klemách přišel Infors HT v 80. letech minulého století. Postupem času se páska stávala více a více oblíbenou. Důvody byly zřejmé:
V lednu 2013 to bylo 5 let, co je na trhu poslední generace v podobě zelených čtverečků 200 x 200 mm. Oproti bílé pásce jsou mnohem lepší. Hlavně proto, že lepící vrtsvu není možné opotřebovat. Není tedy divu, že zákazníci s 2. generací nás kontaktují a chtějí přejít na novější provedení. Když k tomu připočteme uživatele původní zelené pásky, provádíme výměnu lepících pásek v průměru jednou měsíčně.
Čas od času se objeví zájemce, který si chce čtverečky nalepit na třepačku sám. Tomu se bráníme. Proč? Zkusili jsme to několikrát, ale vždy to skončilo reklamací s odůvodněním, že čtverečky na třepačce nedrží. Při správném nalepení mají výborné adhezivní vlastnosti, nicméně při neodborném nalepení mohou z třepačky odpadnout například již po měsíci používání.
Ono samotné přilepení čtverečků na desku není zase takové know-how. Ta zásadní část je spíše odstranění předchozí pásky a nečistot. V závislosti na velikosti třepací desky to může trvat 2–3 hodiny... nebo také 2 dny.
Dostali jsme do rukou dvojici desek z MBÚ AV ČR, které byly osazeny 2. generací Sticky Stuff. Na jedné z desek ještě pevně přilepeny různé držáky zkumavek. Už to samotné naznačuje, že původní adhezivní páska se nevzdá snadno.
Suchá metoda (rolování palcem) byla totálně neúčinná, a tak jsme přešli k metodě morké. S vodou páska ztrácí adhezi. Tato metoda se používá pro uvolnění pevně přichycených baněk a funguje i na desku. Tentokrát ne! Deska po 3 hodinách pod vodou nehodlala vydat ani kousek lepící pásky ze svého povrchu.
Pavel přišel s nápadem další a sice teplé metody. Po nahřátí by lepící vrstva staré pásky měla povolit. Vydal se tedy směrem do Hornbachu pro horkovzdušnou pistoli, a já mezitím zkoušel další metody, jako například odkrojení pásky nožem. Po 2 centimetrech bylo jasné, že ani toto není cesta k úspěchu.
Metoda horkého vzduchu neměla velký úspěch
Sám jsem tomu nechtěl věřit. Konkrétně tuto, 2. generaci pásky Sticky Stuff, jsme sundávali již mnohokrát. Ano, nikdy to nebylo otázkou minut, ale hodin. Ano, někdy jsme museli každý centimetr podlévat vodou, aby páska pustila. Ovšem ještě nikdy nedržela na desce tak pevně. Jediným vysvětlením by mohla být odlišná šarže lepidla.
Když se Pavel vrátil, zkoušeli jsme horkovzdušné pistole. Pavel to dělal metodou nahřátí, já naopak zkoušel odtavení. Ani 600°C nepřimělo pásku ustoupit z kovové desky. Alespoň znám odpověď na otázku, zda pásce nemůže uškodit teplo ve třepačce.
Poslední metoda byla chemická. Ředidlo byla také naše poslední naděje před objednávkou nových desek. Narychlo vytvořená vanička pozřela dvojici desek a servisní oddělení se naplnilo odérem lakovny.
Koupel v ředidle C-6000
Nechali jsme desky svému osudu. V sobotu se Pavel ještě vrátil a hned mi napsal, že ředidlo "slaví úspěch". Následně už stačilo půl druhé hodiny k úplnému odstranění zbytků staré pásky.
Byl to docela dlouhý páteční večer. Kdybych byl puntičkářský ekonom, řekl bych, že 2 × 5 hodin skutečně neodpovídá ceně Kč 2.400,–, kterou účtujeme za polepení desky této velikosti. Možná bych měl tuto položku servisního ceníku přejmenovat na "Odstranění původní pásky" a polepení k tomu dávat zdarma.
Konečně polepené desky novou páskou Sticky-Stuff
Adhezivní páska nahrazující kovové klemy
Patent firmy INFORS HT už přes 20 let ulehčuje uživatelům manipulaci s nakládkou...