Jak procházím různé laboratoře všímám si, že drtivá většina uživatelů orbitálních třepaček vlastně neví, co se v aktuální moment ve třepačce děje. Jistě, je známa teplota nebo otáčky, ale oproti bioreaktorům už vlastně nikdo neví, co se děje s třepanou kulturou. Někdo používá metodu off-line měření, tedy otevřít dveře třepačky, odebrat vzorek a ten analyzovat. V dnešní době je tato metoda vhodná spíše pro oblast domácí kuchyně, kdy lze špejlí píchnout do brambor, jestli už jsou hotové. V oblasti laboratoří jde spíše o znouzecnost.
Je tu také druhá skupina uživatelů. Ti nějaké parametry vůbec neřeší. Přípravu kultury dělají podle návodu (kuchařky), kterou doporučil kolega z jiného pracoviště nebo kterou zde zanechal předchůdce, než odešel do důchodu. Když to funguje, tak proč to měnit?
Patříte-li mezi ty, kteří by rádi zkrátili proces kultivace ve třepačkách, ať už z důvodů úspory energie, svého času nebo prostě pro dosažení lepších výsledků, čtěte pozorně dále. Musím ale upozornit, že musíte také disponovat odvahou řešit nově objevené skutečnosti, které měřící systémy mohou ukázat a nebát se je řešit za účelem optimalizace procesu.
Nejrozšířenější metoda (a nebojím se říct že v podstatě jediná používaná) je tzv. off-line měření - někdo přijde, odebere vzorek a zjistí z něj potřebné údaje. Proces opakuje podle potřeby. Tento způsob má několik nevýhod.
Německý start-up Aquila Biolabs přinesli na trh zajímavou novinku, která může výše uvedené body eliminovat. Cell Growth Quantifier (dále jen CGQ) je neinvazivní metoda měření nárůstu biomasy. Umí zaznamenávat v on-line režimu data až ze 16 baněk a samozřejmě je neustále ukládá do grafu.
CGQ jsem měl možnost si prohlédnou a vyzkoušet na nedávném setkání dealerů značky INFORS HT, který se stal výhradním evropským distributorem Aquila Biolabs.
Základem celého systému je krabička s 8 nebo 16 porty pro připojení měřících destiček. Ta se upevňuje přímo na desku třepačky na pásky Sticky Stuff nebo pomocí šroubků do univerzální desky. Od krabičky je potřeba dostat ven ze třepačky dvojici kabelů - 1x napájecí 12V a 1x USB typ B. Není-li třepačka vybavena průchodkami, zástupce výrobce mě ujistil, že kabely lze přivřít do dveří bez rizika narušení atmosféry ve třepačce. Naopak uvnitř třepačky zůstávají měřící destičky.
Každé měřené místo je uzpůsobeno pro vložení do kovového klemu. Sám jsem zkoušel, jestli baňka pak nebude mít tendenci vypadnout, ale díky nízké výšce vkládané destičky se lze na držák stále spolehnout. Šikovné je i řešení pro použití s adhezivní páskou Sticky Stuff, kdy je kovový klem spojený přímo s destičkou, která se na adhezivní pásku přilepí.
Protože se jedná o optický měřící systém, je potřeba baňky zakrýt, aby výsledky nebyly ovlivněny okolním světlem. Aquila Biolabs to vyřešili jednoduchými krytkami na konkrétní erlenmeyerovy baňky. Nejlépe celý systém představuje následující video:
CGQ tak nabízí poměrně široké využití. Své uplatnění najde např. při:
Aquila Biolabs mají hezky zpracované příklady použití na vlastních webových stránkách.
Protože se jedná o úplně novou metodu měření, která dosud na trhu nebyla, INFORS HT nabízí zájemcům možnost bezplatného vyzkoušení CGQ. V případě zájmu o zařazení do pořadníku nás neváhejte kontaktovat.
Když chcete vědět, co se děje ve vaší třepačce
Cell Growth Quantifier (CGQ) je systém pro neinvazivní on-line měření nárůstu bi...