Mezi naše nejprodávanější přístroje se jednoznačně řadí BenchTop Pro spolu s jeho předchůdcem BenchTop K. Jde o klasický koncept stolního laboratorního lyofilizátoru, tedy tělo přístroje s kondenzorem, na který se umístí buď nerezový manifold s baňkami, nebo rovnou akrylová komora s určitým počtem poliček pro produkt. Proces lyofilizace je řízen automaticky díky přítomnosti piraniho vakuometru, který kontroluje míru vysušení produktu v baňkách nebo na poličkách.
Bez ohledu na výrobce, tyto přístroje mají jednu zásadní nevýhodu - rozdílné podmínky při každém spuštění přístroje. Akrylová komora nedokáže zajistit vždy stejnou teplotu pro vzorky, pokud v místnosti jednou máme 21°C a přes léto třeba i 28°C. Světlo také dokáže negativně ovlivnit reprodukovatelnost výsledků. I když není přístroj vystaven přímému slunečnímu svitu, všudypřítomnému infrazáření se nevyhneme. Otázkou také může být správné zamrazení vzorků před samotným procesem lyofilizace. Pokud vzorky připravujete v mrazícím boxu, jejich přenos do lyofilizátoru vždy znamená proměnnou, kterou těžko ovlivníte a běžný stolní lyofilizátor pak neumí jejich teplotu ustálit na stejné hodnotě jako u předchozích vsádek.
AdVantage Pro a jeho odlehčená verze AdVantage 2.0 jsou zajímavým počinem společnosti VirTis. Jde o regulérní komoru převzatou z pilotního lyofilzátoru Genesis. To znamená, že poskytne potřebnou izolaci od okolních vlivů, a navíc je vybavena policemi temperovanými pomocí uzavřeného ohruhu silikonového oleje - mohou chladit i topit a lépe přenášet teplo přímo na vzorky. Stejně jako u poloprovozních lyofilizátorů i zde tvoří komoru, kondenzor a police nerezová ocel AISI 316L.
Zatímco AdVantage 2.0 nabízí pouze jednu produktovou polici, AdVantage Pro může disponovat až třemi policemi a tedy celkovou plochou pro vzorky 0,27 m2. To je samozřejmě mnohem víc, než u přístrojů typu BenchTop Pro. Některým uživatelům tato kapacita postačuje dokonace i pro malonákladovou výrobu.
Oproti modelu Genesis, ze kterého byla "zapůjčena" produktová komora, se koncept AdVantage musel vtěsnat do podstatně menšího prostoru. To se povedlo za použití interního kondenzoru, kdy chladící cívka je umístěna ve spodní části komory. Díky tomu je přístroj vhodný i pro vzorky s vyšší mírou vlhkosti a odvod kondenzátu z produktu je o něco rychlejší (4 litry / 24 hod.) než u přístrojů s externím kondenzorem. Kapacita 6 kg ledu je pak více než dostatečná s ohledem na možné množství sušeného produktu na policích.
AdVantage Pro může být vybaven kondenzorem s minimální teplotou do -67°C (XL) nebo -82°C (EL) a lze jej tedy použít jak pro vodné roztoky, tak pro sušení roztoků s obsahem organických rozpouštědel. Uživatelé zpracovávající své vzorky v malých vialkách jistě ocení možnost vybavení přístroje zátkovacím zařízením, tzv. stopperingem.
Samotnou kapitolou je pak dotyková řídící jednotka Intellitronics. Ta nabízí uživatelům dokonce více možností než některé HMI jednotky z řady pilotních lyofilizátorů. Samozřejmostí je možnost výběru manuálního nebo automatického programu. V případě automatického procesu se systém řídí dle nastavených receptů, které lze volně vytvářet, mazat a editovat. Oblasti výzkumu nebo výroby se dnes neobejdou bez záznamu procesu. Ten zajistí buď externí tiskárna nebo rovnou PC připojené pomocí Ethernet portu. V případě zapojení na podnikovou síť s přístupem na internet lze nastavit rovněž zasílání alarmů formou e-mailu nebo přímo z přístroje zažádat o servis formou zprávy se všemi potřebnými daty o stavu přístroje.
Několikrát jsme ve článku zmínili možnost použití přístroje pro malou výrobu. Právě k tomuto účelu výrobce nabízí k přístroji možnost dokoupení validačních workbooků IQ/OQ nebo variantu pro zabudování do čistých prostor farmaceutické výroby.
Naopak, k maximálnímu využití přístroje v laboratorních podmínkách je možné dokoupit boční manifold se čtveřicí ventilů QuickSeal a lze tak lyofilizovat současně v baňkách nebo ampulkách.
Pilotní lyofilizátor v provedení na stůl
AdVantage Pro je nová generace pilotního lyofilizátoru v provedení na laboratorn...