Mám pocit, že to není tak dávno, co jsem dopsal články "10 let! Je to vůbec možné?" první a druhou část. No a už je to tu zase. V těchto dnech je tomu 20 let, co jsem nastoupil k tátovi do firmy a začal teprve zjišťovat, co je to bioreaktor nebo lyofilizátor. Jak probíhalo prvních 10 let jsem asi popsal tehdy docela zevrubně a tak se hodí jenom shrnout, co se událo za tu poslední dekádu.
Asi jako všude, přišly roky lepší a roky horší. Ten horší byl hlavně 2018, kdy mě opustil můj táta, zakladatel a zůstal jsem ve firmě sám. Tedy samozřejmě neutekli, ale najednou byla všechna odpovědnost za ně a za chod firmy na mých bedrech a už jsem neměl ani za kým jít pro radu v těžkých situacích. Na druhou stranu, o pár měsíců později jsem se ze syna stal i tátou a prvně jsem začal více chápat termín kruh života. Je o něco jednodušší, když nemáte z cesty kam uhnout a nelze ani jít zpět a jediný možný směr je kupředu. Už jenom třeba protože budu jednou moci předat rodinnou štafetu dál, pokud o to bude zájem.
Za zmínku určitě stojí, že vedle BIOTRADE vyrostla i sestřička LYOTRADE. Zájem o potravinářské lyofilizátory neustále rostl taková výroba je i příjemným relaxem od kancelářské práce, kde člověk navíc vidí svůj finální produkt, který postavil podle svých představ a s nejlepším svědomím, že tohle je to, co uživatelé potřebují. Ostatně lze mluvit o symbióze obou firem, kdy i některá vědecká pracoviště shledají náš AMARU jako dostatečný a naopak i někteří potravináři pak příjdou do BIOTRADE s tím, že by potřebovali sofistikovanější přístroj pro sušení potravin mrazem.
No a pak přišel rok 2020. Osobně mám dojem, že žádný další rok už není takový obyčejný, jako byly roky před 2020. Připouštím, že při celosvětové pandemii zákeřného viru, je lepší být distributorem laboratorní techniky, než třeba provozovatelem hotelu, či restaurace. Následná materiálová krize si však vybírala daně i v našich vodách, kdy docházelo ke zpoždění dodávek objednaných přístrojů a kdy výrobci jenom krčili rameny, že za to nemůžou. Následující inflace pak hodně zamávala zažitými standardy, kdy naši přední výrobci aktualizovali ceníky zpravidla 1x ročně. Vyjímku netvořila ani firma INFORS HT, která v roce 2022 měnila ceník podle rostoucích nákladů 1x - 2x měsíčně.
Poslední zmíněný jev nám tu zanechal hořkou situaci, kdy přístroje vzrostly cenou tak, že zejména státní ústavy a univerzity zatím nedokázaly na tyto změny reagovat. Pryč jsou doby třepačky Multitron Standard v základu za Kč 250.000,--. Dnes není v našich silách se dostat pod 400 tis. Kč.
O to více si pak cením přístupu většiny našich stálých zákazníků, kteří vědí, že námi nabízené značky nejsou spotřební materiál. Ostatně první třepačky, které jsem dodával na MBÚ/FGÚ AVČR jsou dodnes v chodu. Jsem i vděčný, kolik firem a institucí nám dalo důvěru při nemalé investici do pilotních lyofilizátorů.
Už dříve jsem věděl, že závazek není něco slíbit. Závazek je přístroj dodat, udržet v chodu tak, že uživatel o něm téměř neví, byť na něm denně pracuje. Jak jsem popisoval výše - stále tak není kam uhnout z cesty. Nedovedl bych si představit, že bych musel těm stovkám klientů říct, že to balíme a servis dělat nebudeme. A neumím si ani představit, co by mi na to řekl táta nebo můj syn, kdyby jednou chtěl pokračovat v rodinné tradici. Ostatně dnes mu je 6 let, takže v článku za dalších 20 let už určitě budu vědět, jak se rozhodl. :)